PoRusky.sk

Vitajte vo WordPress. Toto je váš prvý článok. Upravte ho alebo zmažte a začnite písať!

Ako sa rýchlo naučiť azbuku

+ tabuľka na stiahnutie

Je azbuka skutočne náročná?

Polovica skúšobných hodín so začiatočníkmi začína hláškami “Nemám talent na ruštinu.” či “Azbuku som sa už naučiť snažila, no nedarí sa mi.” Napriek tomu prevažná väčšina mojich študentov začína čítať rusky už na 3.-4. hodine.

Prečo sa to deje? Prečo sa azbuka samoukom zdá tak náročná? Je naozaj ťažká na pochopenie? O tom ako sa efektívne a rýchlo naučiť azbuku či aké chyby robia študenti sa dozviete v tomto článku! 😊

1. Čo je vlastne azbuka?

Azbuka je výraz označujúci ruskú cyriliku – písmo, ktoré sa používa na písanie ruských znakov. Rôzne varianty cyriliky použivajú aj iné krajiny: Bielorusko, Ukrajina, Srbsko, Severné Macedónsko, Bulharsko, Kazachstan a niektoré krajiny strednej Ázie. Azbuka vám teda otvára dvere okrem Ruska aj do množstva ďalších krajín. Moderná azbuka obsahuje 33 písmen – 10 samohlások, 11 spoluhlások a 2 znaky. Svoje korene má v slovanskom písme, ktoré v 9. storočí priniesli na naše územie bratia zo Solúnu – Cyril a Metod. Dnešná azbuka sa, samozrejme, od svojho predka líši, no viaceré písmená zostávajú takmer nepozmenené.

2. Aké ťažké je naučiť sa azbuku?

Skúsme si túto situáciu trošku obrátiť a predstaviť si 6-7 ročné ruské deti. V škôlke aj škole sa predovšetkým učili čítať či písať v materinskom jazyku – ruštine. Už v prvom či druhom ročníku sa napriek stále nedokonalej ruštine začínajú učiť cudzí jazyk – angličtinu. Na hodinách sa stretávajú s úplne novou abecedou a aj rusky pôsobiace písmená sa čítajú veľmi odlišne. K tomu všetkému si treba priznať, že anglická výslovnosť nie je vôbec jednoduchá a častokrát sa odvíja od konkrétnej situácie. Máte to pred očami? Všetky tieto deti sa už v mladom veku naučia latinku napriek tomu, že ešte plne neovládajú ani cyriliku. Ani v najmenšom teda nepochybujem, že sa vy dokážete naučiť azbuku! Predstavím vám princípy, ktorých sa držať a pôjde to ako po masle!

Máte záujem o výučbu ruštiny? Pozrite si aktuálnu ponuku jazykových kurzov , alebo vyskúšajte bezplatnú skúšobnú hodinu

3. Ako sa efektívne naučiť azbuku?

Neexistuje žiadna univerzálna metóda, no najčastejšie sa stretávam s 2 prístupmi:

a) Vnímajte azbuku ako šifru:

Nájdite si malý text na prečítanie, zoberte si tabuľku s azbukou a snažte sa pomocou tabuľky text vylúštiť. Odporúčam vybrať si na začiatok ľahký text, pretože v textoch pre začiatočníkov nájdete slovíčka podobné tým slovenským, čo vám ich učenie výrazne uľahčí. Ak si vyberiete príliš náročný text, komplikácie pri čítaní vás môžu odradiť a tomu by sme sa radi vyhli! Metódu “lúštenia šifry” často používajú samoukovia, polygoti či milovníci cudzích jazykov. Ak sa vám pozdáva, tabuľku s azbukou na stiahnutie nájdete na stránke a jednoduchý text na čítanie nájdete tu.

b) Učte sa čítať postupne:

Túto metódu používa väčšina lingvistov a rada ju používam na svojich hodinách aj ja. Ruskí lingvisti dnes delia azbuku na niekoľko skupín: skutoční priatelia, falošní priatelia, noví priatelia a neznámi priatelia.

Skutoční priatelia predstavujú 5 pismen (МАТКО), ktoré sú rovnaké aj v ruštine, aj v latinke. Viete si ich ľahko zapamätať podľa mena Maťko. S pomocou týchto písmeniek už dokážete prečítať niektoré slová: мама, там, так, кот atď. No vidíte! Z 33 písmen už poznáte 5.

Falošnými priateľmi je 7 písmen. Volajú sa tak, pretože vyzerajú navlas rovanko ako tie latinské, no majú inú výslovnosť. Sú to písmenká С(s), У(u), Х(ch), В(v), Е(je, mäkké e), Н(n) a Р(r). So všetkými ste sa už stretli, ich výslovnosť si môžete bližšie pozrieť v tejto tabuľke. Vďaka týmto 12-tim písmenám už dokážeme prečítať slová ako: Вена, сом, нос, сон, вето, математика atď. Tu si môžete dať malú prestávku na precvičovanie!

Ďalšou skupinkou sú noví priatelia – písmená, ktoré vyzerajú inak, no majú známu výslovnosť. To sú napríklad písmená Б(b), И(i), Л(l), Г(g), П(p), Д(d), Ф(f), З(z) či Э(tvrdé e). Vyzerajú neznámo? Rozhodne! Znejú neznámo? Rozhodne nie, určite ste sa s týmito zvkumi stretli už v slovenčine. V tejto chvíli si ich stači len precvičiť a už dokážete prečítať názov hlavného mesta Slovenska – БРАТИСЛАВА a väčšinu slov: БАНАН, ГОРА, ТЕЛЕФОН, ИНТЕРНЕТ, ПЕНА atď. Teraz máte za sebou už vyše polovicu písmen (21 z 33)! 😊

Posledná skupina sa nazýva neznámi priatelia. Mnohí Slováci či Česi sa však už úprimne mohli stretnúť aj s týmito písmenami. Do tejto skupiny patrí zvyšných 12 písmen: Ж(ž), Ч(č), Ц(c), Ш(š), Щ(šč), Ю(ju), Я(ja), Ё(jo), Й(j), Ы(y), Ь(mäkký znak) а Ъ(tvrdý znak). Vyzerajú strašidelne? Pravdepodobne trošku áno. Dokážete sa ich naučiť? Určite! Zatiaľ to dokázal každý študent našej školy a s pravidelným cvičením sa to podarí aj vám!

Metóda s písmenami – priateľmi sa dá ľahko cvičiť za pomoci učiteľa, ktorý vám ku každej skupine pripraví materiál so slovami na precvičovanie. V priemere trvá len 3-4 hodiny, kým sa študent naučí abecedu čítať, zvyšok je o precvičovaní!

4. Aké chyby robia študenti pri učení azbuky?

Ak na naučenie azbuky stačí pár hodín, prečo to niektorým nevychádza? Častokrát za tým stoja chyby pri učení! Poniektoré sú metodické a iné skôr psychologické, obe vám priblížim!

Už spomínanou chybou je výber veľmi náročného či nudného učebného textu. Chcete sa naučiť čítať a rovno siahnete po článku z ruských novín či knihe od Tolstého. Stretnete sa tak s textom irelevantným pre začiatočníkov, keďže jediné čo sa dočítate bude množstvo neznámych a nevyslovyteľných slov. Čítať takýto text je demotivujúce a útočí to na vašu psychiku – zdá sa vám, že je čítanie ruštiny pre vás proste príliš ťažké a nedokážete to. Problém je pritom po celý čas iba v zvolenom texte.

V tomto bode by som ako chybu vypichla aj nesprávne či prehnané očakávania. Ľudia sa častokrát chcú naučiť čítať rýchlo. Za polhodinu sa však, bohužiaľ, pravdepodobne čítať nenaučíte. Ak ste však ochotní investovať zozačiatku do učenia 4 hodiny času, tak sa pod správnym vedením naučíte prečítať takmer akékoľvek slovo.

Treťou a veľmi častou chybou je nepravidelné cvičenie. Študent sa naučí čítať azbuku aj s prvými slovíčkami a dáva si na mesiac pauzu. Vieme, že máme aj krátkodobú, aj dlhodobú pamäť. Za 4 hodiny sa tak vieme naučíť čítať po rusky, no rovnako jednoducho to vieme aj zabudnúť bez dostatku precvičovania. Je nutné tak pretrvávať v učení aspoň po dobu niekoľkých mesiacov ak chceme nový jazyk do našej pamäte skutočne vyryť. Učeniu stačí pritom venovať pokojne aj len 10 minút denne.

Máte záujem o výučbu ruštiny? Pozrite si aktuálnu ponuku jazykových kurzov , alebo vyskúšajte bezplatnú skúšobnú hodinu

5. Vyzerá tlačená a písaná azbuka odlišne? Aké sú rozdiely?

Áno, vyzerajú! Je to podobné ako aj v slovenčine, tiež mávam niekedy problém prečítať  písané slová v slovenskom jazyku. 😊 S pravou písanou azbukou sa budete stretávať veľmi zriedkavo, všetko záleží od toho ako často prídete do styku s ručne písanými ruskými textmi. Dnešná komunikácia však predovšetkým prebieha prostredníctvom internetu a listy poštou už posiela málokto. Môžete naraziť na font “cursive”, ktorý webstránky miestamipoužívajú. Kurzíva síce nie je náhradou písanej ruštiny, no niektoré písmenká v kurzíve sa jej nápadne podobajú. Ak však narazíte na písaný text, môžete využiť stiahnutú tabuľku s písanou azbukou a vyhľadať si písmená, ktoré nespoznávate.

Začiatočníkom odporúčam sústrediť sa najprv na tlačenú azbuku, ktorú ľudia využívajú v 90% prípadoch. Ak však už máte tlačenú azbuku plne zvládnutú a tá písaná vás láka, rozhodne neváhajte! Princípy učenia sa písanej azbuky sa vôbec nelíšia od učenia tej tlačenej. Tu si napríklad môžete pozrieť videá o pohyboch ruky potrebných na ruský rukopis.

6. Záver

Azbuka je prvá vec, na ktorú pri učení ruštiny narazíte a jej znalosť vám otvorí dvere do mnohých krajín mimo Ruska. V roku 2014 som napríklad bola na učiteľskej stáži v Bulharsku aj spolu s ďalšimi študentmi zo zahraničia. Mnohí nevedeli prečítať ani len názvy ulíc, tak mi muslei vždy posielať fotky na preklad. 😊

Určite sa učenia azbuky netreba obávať – verte mi, naučíte sa ju! Hlavne nezabúdajte ísť na učenie postupne. Ak aj dnes otvoríte tabuľku s azbukou, zajtra ešte nebudete vedieť perfektne čítať po rusky, to nemá byť cieľom. Ak ste študent medicíny, ktorý zatiaľ zvláda len základnú anatómiu a známy vás požiada o operáciu srdca, ktorej, samozrejme, nie ste schopný, neznamená to, že ste zlý študent. Jednoducho bola požiadavka a s ňou spojené očakávania prehnané. Zo študenta medicíny sa však časom stane lekár, rovnako ako sa z vás vie stať cvičením zanietený čitateľ ruštiny. A vám na to zďaleka netreba dekádu času!

Prajem vám veľa šťastia pri učení!

P.S. Вы уже можете прочитать то, что я пишу? 😊

Prihláste sa na skúšobnú hodinu

Skúšobná hodina má 30 minút, je zdarma a k ničomu vás nezaväzuje.

Po prejavení záujmu o skúšobnú hodinu vás budeme kontaktovať za účelom dohody na termíne skúšobnej hodiny.